Poprawka 6.0.1a do aktualizacji Debiana 6.0.1

Nie tak dawno pisaliśmy o ukazaniu się pierwszej aktualizacji Debiana oznaczonej cyferkami 6.0.1. W dniu 23 marca 2011 ukazała się poprawka 6.0.1a do wspomnianej wyżej aktualizacji. Testy po wydaniu aktualizacji 6.0.1 wykazały, błędy w obrazach aktualizacji 6.0.1. Wykryto między innymi:

1. Niepoprawny instalator użyty do stworzenia małych CD.
Skrypt użyty do utworzenia obrazów dla netinst oraz businesscard CD został źle skonfigurowany. Użyty został Instalator Debiana z wersji testing Wheezy zamiast z poprawnej stabilnej Squeeze.

2. Niepoprawny rozmiar obrazów DVD dla niektórych architektur.
Podczas tworzenia obrazów dla Squeeze 6.0.0 napotkane zostały problemy z dopasowaniem rozmiarów obrazów. Po dodaniu uwag do wydania alternatywny instalator z KDE okazał się zbyt duży dla niektórych architektur. Kilka poprawek wykonanych „na szybko” w dniu wydawania rozwiązały problem. Okazało się jednak, że w przypadku tego typu rozwiązań zastosowanie tych poprawek spowodowało problemy przy wydaniu aktualizacji. I tak część obrazów 6.0.1 powinno mieć rozmiar płyty DVD a miało jedynie 700MB.

3. Brakujące pliki Packages oraz Sources w obrazach CD i DVD.
Między wydaniem Lenny a Squeeze znaczna część kodu debian-cd uległa przeprojektowaniu w celu uproszczenia. Usunięto m.in część skryptów, które wydawały się być zbędnymi. Niestety okazało się, że dwa z usuniętych skryptów były niezbędne do poprawnego działania update-cd, który tworzy zaktualizowane obraz CD i DVD. W efekcie w dniu wydania obrazy te zostały błędnie utworzone. Obrazy zawierały wprawdzie pakiety binarne i źródłowe ale niestety nie było metadanych zawierających informacji o zawartości obrazów – Packages.gz oraz Sources.gz.

Rozwiązanie
W każdym z wyżej wymienionych przypadków, błędy zostały przeanalizowane i poprawione. Poprawki dla wszystkich problemów zostały dodane i aktualnie są tworzone nowe obrazy płyt. W zgodzie z wersjonowaniem obrazy będą oznaczone: 6.0.1a.
Zespół Debian CD przeprasza za zaistniałą sytuację oraz obiecuje, że przy kolejnych wydaniach postara się rozbudować skrypty testujące obrazy mające na celu wyeliminowanie tego typu błędy.

Źródło: http://cdimage.debian.org/debian-cd/6.0.1a/

Hosted by Administracja Serwerami. Engine Wordpress. Icons Sawb.