Pierwsze spojrzenie na Debiana Squeeze 6.0

W niedzielę w nocy (06.02.2011) po przeszło 2 latach od ostatniego wydania stabilnej wersji Debiana ukazała się nowa oznaczona cyferkami 6.0 i nazwą kodową „Squeeze”. Oprócz wielu aktualizacji i nowych aplikacji np. KDE Plasma Desktop and Applications, Gnome, XFce czy LXDE jest też kilka rewolucyjnych zmian.

W Debianie Squeeze wprowadzono dwa nowe porty kernela, które nie są kernelem Linuksa. Mowa tutaj o kernelach projektu FreeBSD: kfreebsd-i386 oraz kfreebsd-amd64 (odpowiednio dla 32 i 64 bitowych architektur). Oba porty są oznaczone jako „technical preview” co oznacza nic innego jak mniejszą funkcjonalność niż kernel Linuksowy, nie mniej jednak oba porty mają status stabilnych. Natomiast obsługa typowego serwerowego oprogramowania jest stabilna i łączy możliwości Linuksa i FreeBSD. Jedyne ograniczenie to zastosowanie biurkowe gdzie niektóre bardziej zaawansowane funkcje mogą być niedostępne.

Kolejną rewolucją jest usunięcie z kernela wszystkich zamkniętych sterowników. Oznacza to nic innego jak to, że po raz pierwszy Debian w całości jest Wolnym Oprogramowaniem. Wszystkie zamknięte sterowniki zostały przeniesione do sekcji non-free. Oczywiście mogą one zostać użyte przy instalacji poprzez specjalne CD, dodatkowe archiwa na USB itp. Więcej na ten temat na: http://wiki.debian.org/Firmware

Natomiast sam system prezentuje się następująco:

technical

Hosted by Administracja Serwerami. Engine Wordpress. Icons Sawb.