Niezależny od platformy instalator aplikacji może być kamieniem milowym. Rozmowa z opiekunem projektu Debiana

Vicent Untz z openSUSE zorganizował spotkanie dotyczące instalatora aplikacji niezależnego od platformy. W spotkaniu brali udział developerzy reprezentujący najważniejsze dystrybucje. Debian zalicza się do najbardziej renomowanych dystrybucji. Jest również ojcem/matką popularnych dystrybucji takich jak Ubuntu czy Mint. Rozmowa ze Stefano Zachiroli – liderem projektu Debiana odnośnie jego udziału w tym spotkaniu. Zapraszamy do lektury. Oryginalna wersja wywiadu dostępna jest tutaj: http://www.muktware.com/n/01/2011/730?page=0,0

Swapnil: Z punktu widzenia Debiana jaki jest cel tej inicjatywy i w jaki sposób ma to pomóc użytkownikom i developerom?

Stefano: Od samego początku Debian jest zaangażowany w społeczność Wolnego Oprogramowania. Oznacza to nie tylko wspólną pracę gdzie w odpowiedzi na błędy autorów oprogramowania mogą być przesyłane poprawki, które są wdrażane nie tylko dla użytkowników Debiana ale również dla wszystkich pozostałych.

Obecnie ta część jest ale ekosystem Wolnego Oprogramowania jest bardziej złożony. Jest wiele dystrybucji na podstawie, których są budowane nowe (tzw. dystrybucje pochodne) i w wielu przypadkach współpraca jest rozumiana przez niektórych jako udostępnianie łatek z poszanowaniem autorstwa, wspólne przygotowywanie poprawek w celu eliminowania luk bezpieczeństwa itp.

Żeby być wiernym naszej zasadzie „oddania społeczności Wolnego Oprogramowania” projekt Debiana był bardzo dbały w zakresie wzajemnej dystrybucji. Dla przykładu byliśmy obecni na konferencjach developerów OpenSUSE oraz Ubuntu aby rozmawiać o wzajemnej współpracy.

Dlatego kiedy Vincent Untz zaproponował mi to spotkanie byłem bardzo podekscytowany tym faktem. Idea zebrania razem ludzi, w jednym miejscu, pracujących nad różnymi dystrybucjami, dzielącymi istniejące technologie jak również tworzący nowe rozwiązania czy modernizujący istniejący wybór oprogramowania, procesów itp. to jest naprawdę coś ciekawego i wartego uwagi.

Swapnil: Jakie są możliwości stworzenia jednego centralnego „Magazynu Aplikacji”, który zaspokaja potrzeby użytkowników niezależnie od rodzaju używanej dystrybucji?Czy uważasz, że jest coś takiego możliwe? To co mówię, może nie ma większego sensu ale w sposób jaki mamy typowe środowiska graficzne, które działają na różnych dystrybucjach, chyba nie jest możliwe stworzenie takiego centralnego modelu „Magazynu Aplikacji”?

Stefano: Na chwilę obecną jest zdecydowanie za wcześnie by myśleć o czymś takim. Nie zapominajmy, że dystrybucja to nie jest tylko zbiór oprogramowania. Dystrybucja łączy ze sobą oprogramowanie tworząc spójny zestaw aplikacji, które odpowiadają podstawowym standardom jakości.

Choćby taka inicjatywa jak Free Desktop, która przeszła długą drogę do stworzenia standardów niezależnych od dystrybucji. Polityka pakietów poszczególnych dystrybucji Linuksa wciąż się różni i właśnie w tych różnicach widzimy różnorodność poszczególnych dystrybucji. Utrata tych różnic niekoniecznie musi być dobra dla Wolnego Oprogramowania. Tak więc na chwilę obecną wydaje mi się, że centralny „Magazyn Aplikacji” nie jest możliwy.

Takie rozwiązanie może być oczywiście wprowadzone dla aplikacji zewnętrznych ale w ich przypadku trzeba będzie sprostać problemom zależności pakietów (który zmienia się od dystrybucji do dystrybucji). Nie czuję się dobrze w roli zgadującego jak to będzie ale Debian będzie współpracował z innymi w obrębie tego tematu.

Swapnil: Jakie wnioski zespół Debiana wyciągnął z tego spotkania i jak tym samym planujecie współpracować z innymi zespołami w ramach tej propozycji, projektu?

Stefano: Osobiście nie brałem udziału w tym spotkaniu, ale z raportów przygotowanych przez reprezentantów [1, 2, 3] dla społeczności Debiana jasno wynika, że to spotkanie było bardzo owocne. Z punktu widzenia Debiana, mogę stwierdzić z dumą, że Debian może przekazać kilka swoich technologii czy rozwiązań takich jak: screenshot.debian.net (Christoph Haas), apt-xapian-index oraz debtags (Enrico Zini).

Mam nadzieję, że pozostałe dystrybucje będą również gotowe do tego żeby przekazać swoje rozwiązania i technologie aby pomóc w znoszeniu barier między dystrybucjami nawet gdyby wiązało się to z trudnościami w postaci hamowania wymiany otwartego kodu między firmami Open Source.

Ogólnie rzecz biorąc, będąc świadkiem pierwszych kroków w organizacji tego spotkania, jestem skłonny przypuszczać, że spotkanie to może oznaczać przełom w sposobie współpracy między różnymi dystrybucjami. Aby to miało sens i osiągnęło sukces musimy wiedzieć gdzie organizować podobne spotkania aby mieć pewność że dotrzemy do możliwie największej liczby dystrybucji.

Aktualnie lista dyskusyjna „dystrybucji” hostowana przez freedesktop pomaga w osiągnięciu tego celu. Oczywiście będzie to bliższe finalizacji jeśli dołączy jeszcze większa liczba przedstawicieli innych dystrybucji.

Swapnil: Jaki jest docelowy użytkownik tego projektu/inicjatywy? Jak ważny dla Debiana jest końcowy użytkownik oraz pochodne projekty typu Ubuntu czy inne, które trochę odchodzą od takich inicjatyw poprzez Unity czy Wayland?

Stefano: Wszystko co wyczytałem na temat tego spotkania dotyczy fundamentalnych prac, które nie mają w zamyśle konkretnego użytkownika docelowego. Wzbogacanie metadanych pakietu zewnętrznymi informacjami, ewentualnie możliwość współdzielenia między dystrybucjami, jest przydatna dla każdego pakietu co może usprawnić proces wyboru oprogramowania przez dowolnego użytkownika.

„Użytkownik końcowy” jak to określiłeś jest bardzo ważny dla Debiana ale nie robimy ukrytych założeń, które zdają się przyrównywać użytkownika końcowego do zwykłego użytkownika. Jest jedna konkretna grupa użytkowników, do których potrzeb jest adresowane środowisko graficzne wyboru zadania spośród wielu innych zadań na koniec instalacji systemu (lub poprzez uruchomienie tasksela) .

W odniesieniu do konkretnego odgałęzienia w postaci Unity czy Wayland w Ubuntu, o których wspomniałeś nie mamy nic przeciwko ich pakietowaniu pod warunkiem, że jest to Wolne Oprogramowanie, że użytkownicy chcą go używać no i oczywiście jeśli znajdzie się chętny do utrzymywania takiego pakietu – wtedy niewykluczone, że będą w repozytorium Debiana.

Kiedy przychodzi do zmian, które mogą w bardzo znaczny sposób zmienić przyzwyczajenia użytkowników do wykonywania określonych czynności jesteśmy do tego konserwatywnie nastawieni. Oczywiście będziemy starali się nie odstawać od reszty jeśli chodzi o współpracę i dążyć do porozumienia w znaczących kwestiach. W końcu taka jest rola dystrybucji.

Tłumaczenie: Przemysław Szostak

Hosted by Administracja Serwerami. Engine Wordpress. Icons Sawb.