Jądro Hurd wolniejsze od tradycyjnego jądra Linuksa

Serwis Phoronix słynący z różnych testów sprawdzających wydajność wielu rozwiązań tym razem pokusił się o wykonanie testów wydajnościowych Debiana na jądrze Hurd i na tradycyjnym jądrze Linuksa.
Na początek może parę słów na temat instalacji Debiana Gnu/Hurd. W chwili obecnej obrazy instalacyjne są dostępne jedynie na architekturę i386. Co na 20 lat tworzenia Hurda nie jest może wielkim osiągnięciem.

Hurd instalacja

Sama instalacja Hurda nie odbiega niczym od tradycyjnej instalacji Debiana. Z tą różnicą, że użycie graficznego instalatora kończy się fiaskiem (przynajmniej przy użyciu obrazów z 01-07-2011). Instalator tekstowy działa bez zarzutu.

InstalatorInstalator tekstowyInstalator tekstowy

System plików dostępny w Debian Gnu/Hurd to na chwilę obecną tylko EXT2. Wsparcie sprzętowe jeśli chodzi o Hurda jest bardzo ubogie. Jeśli mamy porównać to z tradycyjnym jądrem to zakres wspieranego sprzętu oscyluje w kategoriach kernela 2.0. Żaden ze sprzętów będących na stanie serwisu Phoronix nie został obsłużony przez Hurda. Aczkolwiek nawet gdyby ta sztuka się udała Hurd nie obsługuje procesorów wielordzeniowych. Hurd obsłuży tylko jeden rdzeń. Podsumowując obsługę sprzętu można powiedzieć, że Hurd jest spóźniony o jakieś 10 lat lub więcej.

Instalator Hurd

Dużym zaskoczeniem (i to pozytywnym) jest dostępność oprogramowania (działającego) dla użytkownika. Kompilator GCC 4.6.1 jak wiele innych narzędzi działa bez zarzutu. Mankamentem dla programistów może być brak obsługi Javy ale to jest aktualnie w tracie tworzenia w ramach Google Summer of Code 2011

InstalatorInstalatorInstalator

Gnu Hurd nie posiada również działającego środowiska graficznego co dla wielu użytkowników może być barierą nie do przejścia. Teoretycznie możliwa jest praca Hurda ze starszą wersją XFree86. Jak na razie wsparcia dla X.org nie ma.
Debian Gnu/Hurd używa boot-loadera GRUB2 z Gnu Mach 1.3.99 oraz Hurd 0.3

Instalator

Same testy wydajnościowe ze względu na to, że Hurd był uruchomiony w środowisku wirtualnym były skupione na wydajności CPU. Porównane zostały wersje Debian GNU/Hurd z GCC 4.6.1 oraz większość pakietów z Wheezy. Natomiast tradycyjne jądro z Debianem było testowane na wersji Wheezy z kernelem 2.6.39 z systemem plików EXT4.
Wrześniowe wydanie narzędzi testujących Phoronix będzie w pełni wspierać Debiana Gnu/Hurd.

Benchmark

Większość testów, które miały zostać przeprowadzone niestety nie są kompatybilne z aktualną wersją Debiana Gnu/Hurd. Część testów udało się przeprowadzić na wirtualizacji QEMU/KVM na Lenovo ThinkPad W510 z Intel Core i7 720 z 4GB pamięci RAM oraz z dyskiem 160GB SSD. Całość środowiska wirtualnego zostało uruchomione na Ubuntu 10.10 z rozwojowym kernelem 3.0.

BenchmarkBenchmarkBenchmark

Przeprowadzone testy dotyczyły kompresji 7zip, CacheBench, kodowanie LAME MP3 oraz Himeno poprzez Phoronix Test Suite.

Mamy jednak nadzieję, że jeszcze w tym 10 leciu Hurd rozwinie się na tyle, że będzie można przeprowadzić większą liczbę testów jak również będzie obecne wsparcie dla procesorów wielordzeniowych. W zamierzeniu było również dołączenie do testów Debiana na jądrze Gnu/kFreeBSD ale ze względu na błędy w instalatorze Wheezy instalacja kończyła się błędami.

Same testy przebiegły następująco:

Kompresja 7zip

Różnica między Wheezy Debian Gnu/Linux i Wheezy Gnu/Hurd z GCC 4.6.1 przy kompresji 7zip jest niewielka. Oscyluje w granicach 4% z korzyścią dla Debiana Gnu/Linux.

CacheBench

Test CacheBench dla obu kerneli w środowisku wirtualnym wypadł niemal identycznie – dotyczy to zarówno zapisu jak i odczytu.

C-Ray

Przy teście C-Ray Gnu/Linux okazał się nieco szybszy niż Gnu/Hurd. Oczywiście w obu przypadkach ze względu na brak wsparcia dla Gnu/Hurd procesorów wielordzeniowych test został przeprowadzony z użyciem jednego rdzenia procesora.

Kodowanie LAME MP3

Przy kodowaniu z użyciem kodeka LAME MP3, Debian Gnu/Linux okazał się o około 20% szybszy niż Debian Gnu/Hurd.

Himeno

Przy teście Himeno wyniki dla obu wersji Wheezy okazały się niemal identyczne.

Podsumowując większość testów, które były zaplanowane ze względu na obecny stan Debiana Gnu/Hurd nie mogły zostać przeprowadzone. Nie mniej jednak projekt Debian Gnu/Hurd wydaje się być ciekawym rozwiązaniem ale na dzień dzisiejszym ze swoim wsparciem dla sprzętu czy obsługą procesrów nie nadaje się zbytnio do jakichkolwiek zastosowań. Mamy jednak nadzieję, że sytuacją się zmieni wraz z wydaniem Wheezy 7.0.

Tłumaczenie: Debian-Linux.pl

Wszystkie grafiki umieszczone w powyższym artykule są autorstwa serwisu Phoronix.com

Źródło: http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=debian_gnu_hurd&num=1

Hosted by Administracja Serwerami. Engine Wordpress. Icons Sawb.