DEX szansą dla Debiana i jego pochodnych na lepszą współpracę

Na swoim blogu Mat Zimmerman Ubuntu CTO przedstawił DEX-a. DEX jest rozwiązaniem za pomocą którego można łączyć poprawki, usuwać błędy, przetwarzać dane. DEX jest miejscem gdzie developerzy Debiana jak również dystrybucji pochodnych mogą współpracować.
Pierwszym krokiem w zakresie współpracy między developerami Ubuntu i Debiana jest utworzenie Zespołu DEX Ubuntu. Celem tego zespołu jest połączenie kodu Ubuntu z Debianem. Jak mówi Mat ma nadzieję, że dzięki temu uda się pokonać wiele barier między Ubuntu a Debianem. Liczy też na to, że w przypadku sukcesu DEX Ubuntu również developerzy dystrybucji pochodnych dołączą do projektu.
Pierwszym celem zespołu jest przetworzenie tej listy tak by występował tylko zielony kolor. Mat zachęca również developerów innych dystrybucji pochodnych do współpracy.
Warto wspomnieć również o tym, że około 5 lat temu pojawiła się podobna inicjatywa pod nazwą Debian Common Core Alliance (DCCA), która miała również na celu połączenie developerów dystrybucji pochodnych Debiana. Tyle, że jak szybko ta inicjatywa się pojawiła tak szybko upadła.
Mat twierdzi, że w przypadku DEX-a jest inaczej. DCCA próbowało wprowadzać standaryzację (w stylu LSB – Linux Standard Base). Z tym, że LSB dalej funkcjonuje i ma się dobrze. W każdym bądź razie DEX na pewno jest inicjatywą wartą uwagi i czas pokaże czy odniesie ona sukces.

Hosted by Administracja Serwerami. Engine Wordpress. Icons Sawb.