Debian Jessie – systemd

debian-logoPowołana komisja techniczna która miała rozstrzygnąć jakie będą dalsze losy debianowego inita, zadecydowała po głosowaniu i krótkiej dyskusji, że jednak będzie to systemd.

Bdale Gabree jako szef komisji, po zarządzeniu głosowania sam oddał swój głos za systemd. W puli znajdowały się też rozwiązania takie jak Upstart, OpenRC, obecny sysvinit. Po wyniku głosowaniu ośmiu członków komisji, sprawa wydaje się już przesądzona. Jest to o tyle ważne, iż dotyka to bezpośrednio wszelkich rozwiązań bazujących na Debianie, w tym i Ubuntu.

Każdy z członków komisji miał swoje za i przeciw, jednak systemd szybko wyszedł na pozycję lidera. Najmocniejszym konkurentem tego rozwiązania był Upstart. Wraz z wyborem systemd, narasta duży dystans pomiędzy Ubuntu a Debianem, co przełoży się też na dystrybucje pochodne (Mint, Kubuntu, itp.).

Debian był ostatnią z dystrybucji, która pozostawała wierna sysvinit – świat dawno już wybrał pomiędzy systemd (Arch, Fedora, openSUSE, Mageia) a Upstart (Ubuntu, Mint, Xubuntu, Kubuntu) lub OpenRC (Gentoo).

Źródło: 1. https://lists.debian.org/debian-ctte/2014/02/msg00402.html

2. http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTYwMDQ

Hosted by Administracja Serwerami. Engine Wordpress. Icons Sawb.